Neurofizjologia to nasza pasja
Zapraszamy do Legionowa i Płońska
Pracownia EEG NeuroLines jest nowoczesną placówką specjalizującą się w diagnostyce EEG oraz neuroterapii. Zdobyte przez lata wiedza i doświadczenie pozwalają nam oferować najwyższy poziom obsługi i kompleksową pomoc w rozwiązywaniu problemów ze zdrowiem. Wykonujemy badania EEG dzieci i dorosłych.
Tel.: 503-502-784 / Adres Pracowni EEG: Płońsk, Sienkiewicza 7D i Legionowo, Piłsudskiego 31/313.
Cennik
- EEG w czuwaniu – 250zł
- EEG w czuwaniu, po deprywacji snu – 250zł
- EEG w czuwaniu, nocne – 800zł
- EEG przed terapią biofeedback – 250zł
- EEG sportowców – 250zł
- EEG z wideo monitoringiem – plus 350zł
- EEG w dni wolne (CITO) – 200%
- EEG z dojazdem 600zł (plus transport)
- EEG we śnie – 450zł
- EEG po deprywacji snu, z zaśnięciem – 450zł
- EEG we śnie, nocne – 800zł
- EEG z wideo monitoringiem – plus 300zł
- EEG w dni wolne (CITO) – 200%
- EEG z dojazdem 800zł (plus transport)
- qEEG, wywiad psychologiczny – 450zł
- EEG,qEEG, wywiad psycholog. – 700zł
- qEEG z wideo monitoringiem – plus 300zł
- qEEG w dni wolne (CITO) – 200%
BADANIE EEG W CZUWANIU – PL 600.00
BADANIE EEG W CZUWANIU, DZIECI ORAZ OSÓB DOROSŁYCH
EEG WE ŚNIE – DZIECI ORAZ OSOBY DOROSŁE -PL 800.00
DO CENY BADANIA DOLICZAMY KOSZTY DOJAZDU
Wiedza
Nasi specjaliści nieustannie poszerzają swoją wiedzę z zakresu diagnostyki i terapii oraz chętnie biorą udział w licznych sympozjach i szkoleniach. Dzięki temu nasi lekarze są stale na bieżąco z najnowszymi trendami i mogą świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie.
Doświadczenie
Wieloletnia działalność na rynku pozwoliła nam zdobyć wszechstronne i różnorodne doświadczenia. Pozwala nam to oferować świadczenia z zakresu diagnostyki EEG o wysokiej rzetelności i trafności. Wyniki te następnie umożliwiają stawiać właściwą ocenę kliniczną.
Bezpieczeństwo
W naszej pracowni korzystamy z aparatury najnowszej generacji. Wykorzystujemy system Mitsar EEG 201 wraz z oprogramowaniem Mitsar WIN EEG. Aparatura firmy Mitsar posiada CERTYFIKAT ZGODNOŚCI CE. Spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa i światowe standardy dla produktów medycznych. Produkty Mitsar zostały wprowadzone do obrotu i używania na terenie CAŁEJ UNII EUROPEJSKIEJ.
ROZWÓJ METOD BADAWCZYCH
Obecnie obserwowany rozwój metod analizy komputerowej oraz odkrycia odnoszące się do neuronalnych mechanizmów EEG, zwiększają nasze możliwości oceny surowego EEG, a także dają szanse korygowania nieprawidłowości zapisu.
BADANIA I TERAPIA
BADANIE EEG
EEG (elektroencefalografia) – to badanie rejestrujące czynność bioelektryczną kory mózgowej, jest nieinwazyjne, powtarzalne i bezpieczne. Czynność rejestrowana w zapisie EEG wynika z przemieszczania się ładunków elektrycznych w błonach neuronalnych. Potencjały elektryczne przedstawiają sumaryczną czynność elektryczną dużej liczby neuronów. Badanie EEG wykonuje się w czuwaniu i/lub we śnie, z próbami aktywacyjnymi jak hiperwentylacja i fotostymulacja lub bez nich, w zależności od problemu klinicznego oraz możliwości współpracy z pacjentem, ale przede wszystkim zgodnie z zaleceniem lekarza. U noworodków, niemowląt i małych dzieci podstawowym badaniem jest badanie we śnie. Do badania we śnie pacjent musi być odpowiednio przygotowany.
BADANIE QEEG
QEEG jest ilościowym EEG (quantitative EEG – qEEG) wykorzystuje się analityczne algorytmy za pośrednictwem których automatycznie ocenia się spoczynkową i prowokowaną aktywność mózgu. Metoda ta obejmuje porównywanie danych uzyskanych w trakcie badania konkretnej osoby z tymi zawartymi w bazie danych odnoszących się do dużej populacji lub określonej populacji osób cierpiących na swoiste zaburzenie.
TERAPIA NEUROFEEDBACK
Metoda neurofeedback lub EEG Biofeedback, jest wykorzystywana jako narzędzie psychoterapii instrumentalnej. Pozwala ona poprzez trening zmieniać nieprawidłowy rozkład eeg (czynność bioelektryczną mózgu) w pewnych zakresach. Wskutek własnej pracy pacjent koryguje nieprawidłowy wzorzec wytwarzany przez jego mózg. Wykonuje to dzięki stałej kooperacji z urządzeniem, które zawiaduje o niewłaściwej charakterystyce zapisu. Metoda ta doczekała się wielu naukowych opracowań. Stosowana jest w różnych dziedzinach: od szkolnictwa poprzez sport, medycynę aż do biznesu. Kluczowym elementem treningu jest uzyskanie większej kontroli nad funkcjami własnego organizmu, co pozwala osiągać lepszą efektywność działań.
Badanie odbywa się w pozycji leżącej, na głowę zakładany jest specjalny czepek z elektrodami rejestrującymi. Czas badania zależy od jego rodzaju: badanie w czuwaniu – 20 minut, badanie we śnie – 30 minut od zaśnięcia, a badanie u noworodka i niemowlęcia – 60–90 minut. Badanie EEG poprzedza krótki wywiad
Na głowę pacjenta nakładany jest czepek automatyczny ( z wmontowanymi elektrodami ), lub siatka pod którą zakłada się elektrody. Skóra głowy musi być dobrze oczyszczona , Kontakt elektrody ze skórą umożliwia specjalny żel , pasta lub klej. Przygotowanie do badania jest bezbolesne . Badanie najczęściej wykonywane jest w pozycji leżącej( rzadziej w siedzącej), z zamkniętymi oczami.
W trakcie badania pacjent jest kilkakrotnie poproszony o otwarcie i zamknięcie oczu, o intensywne, kilkuminutowe oddychanie. Przed oczami pacjenta może także wielokrotnie błyskać lampa stroboskopowa /fotostymulacja /. W czasie badania pacjent powinien starać się leżeć bez ruchu, postarać się ograniczyć przełykanie śliny i nie mrugać. Po badaniu technik zdejmuje czepek i oczyszcza skórę głowy. Rutynowe badanie EEG w czuwaniu trwa zwykle ok. 20 minut, badanie we śnie – 30 minut od zaśnięcia, a badanie u noworodka i niemowlęcia – 60–90 minut.
- Pacjent pełnoletni zgłasza się do Pracowni EEG ze skierowaniem (lub bez) na badanie i dokumentem tożsamości, w wyznaczonym terminie badania.
- Z pacjentem niepełnoletnim w wyznaczonym terminie badania zgłasza się opiekun prawny i pozostaje z nim do końca badania (nie dotyczy pacjentów przebywających w oddziałach szpitalnych).
- Przez 2 dni przed badaniem nie należy spożywać czekolady, napojów z kofeiną (kawa, mocna herbata, Coca-Cola), alkoholu i innych substancji odurzających.
- Pacjent przychodzący na badanie musi być zdrowy, bez infekcji, kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury.
- Chorzy pacjenci będą odsyłani i rejestrowani na nowy termin.
- W przeddzień badania wieczorem pacjent myje głowę. Po umyciu nie należy stosować żadnych kosmetyków na włosy (odżywka, pianka, lakier, oliwka dla niemowląt itp.)
- Do badania EEG w czuwaniu pacjent musi być wyspany i wypoczęty (nie może być po intensywnym wysiłku fizycznym np. fitness, bieganie, siłownia).
- Przed badaniem należy zjeść lekki posiłek (pacjent nie może być na czczo!).
- Pacjent przyjmuje wszystkie leki zlecone na stałe (zawsze należy poinformować badającego o lekach zażywanych przez pacjenta).
- Wskazane jest dostarczenie wyników badań EEG wykonanych w innych pracowniach.
- Noworodek – powinien być nakarmiony dopiero po założeniu elektrod (dziecko po jedzeniu zwykle zasypia).
- Niemowlę i dziecko do 2-go roku życia – dzieci do 6 miesiąca życia powinny być umówione na badanie ok. godz. 12.00, wybudzone ok. godz. 6.00 rano i utrzymane w czuwaniu do czasu badania. Po założeniu elektrod dziecko powinno być nakarmione.
- Dziecko między 2 a 5 rokiem życia – dzień przed badaniem należy umyć dziecku włosy. Umawiamy na badanie ok. godz. 12.00-13.00, wybudzamy ok. godz. 3.00-4.00 rano i pozbawiamy snu do czasu badania. Przed badaniem dziecko powinno zjeść posiłek (nie może być na czczo).
- Dziecko między 5 a 8 rokiem życia – dzień przed badaniem należy umyć dziecku włosy. W przeddzień badania kładziemy dziecko spać nie wcześniej niż o 23.00, budzimy nie później niż o 4.00. na badanie umawiamy ok. godz. 12.00-13.00 (bez drzemek). Przed badaniem dziecko powinno zjeść posiłek.
- Dziecko między 8 a 11 rokiem życia – dzień przed badaniem należy umyć dziecku włosy. W przeddzień badania dziecko kładziemy spać nie wcześniej niż o 24.00, wybudzamy nie później niż ok. godz. 3.00 – 4.00. Badanie powinno być umówione po godz.12.00 (bez drzemek). Przed badaniem dziecko powinno zjeść posiłek.
- Dziecko od ok. 12 roku życia – dzień przed badaniem należy umyć dziecku włosy. Dziecko nie może spać całą noc i do czasu rozpoczęcia badania. Przed badaniem dziecko powinno zjeść posiłek.
- Dziecko nie może zasnąć nawet na moment np. w samochodzie w drodze do pracowni EEG ! Dziecko przed badaniem w śnie – musi być w czuwaniu, nie może nawet się zdrzemnąć – badanie byłoby zakłócone i musiałoby być powtórzone !
- Pacjent zawsze zgłasza się na badanie z osobą towarzyszącą – dotyczy to również osób pełnoletnich umówionych na badanie po deprywacji bezsennością.
- Zabrania się przyjmowania preparatów ułatwiających zasypianie przed badaniem i przed snem związanym z przygotowaniem do badania.
- Pacjent przynosi wygodną do snu bawełnianą odzież.
- Dziecko może mieć przy sobie „zasypianki” (smoczek, pielucha, maskotka, książka, muzyka).
- Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 503-502-784
- W wypadku zlecenia przez lekarza badania po bezsennej nocy, prosimy umówić badanie na 7.15.
- Pacjent powinien mieć za sobą nieprzespaną noc. Jedynie dzieci w wieku 8-14 lat mogą przespać 2 godziny pomiędzy 23 a 1 w nocy
- Pacjent zawsze zgłasza się na badanie z osobą towarzyszącą – dotyczy to również osób pełnoletnich umówionych na badanie po deprywacji bezsennością.
W naszej pracowni badania EEG wykonywane są zawsze w poniedziałki i piątki, ale w razie potrzeby wizyta może być ustalona również na inny dzień. Pacjenci są przyjmowani na bieżąco – okres oczekiwania na badanie wynosi maksymalnie do dwóch tygodni.
Okres oczekiwania trwa od 1 do 3 dni.
Istnieje możliwość pisemnego upoważnienia do odebrania wyników badania. Należy pobrać i uzupełnić formularz upoważnienia.
Badanie EEG u dzieci zazwyczaj wykonuje się podczas snu. Czasem jednak, trudno jest uśpić dziecko w warunkach pracowni EEG, w wyznaczonych godzinach. Nawet po deprywacji snu wielu dzieciom nie udaje się wejść w głębsze jego fazy mimo olbrzymiego zmęczenia. Niekiedy wysiłek rodziców i zaangażowanie personelu nie przynosi zadowalającego efektu i dziecko nie zasypia. Dom to najbardziej przyjazne miejsce dla dziecka. Zasypianie we własnym łóżku w otoczeniu znanych zabawek, dźwięków i zapachów jest naturalne i pozbawione stresu. Nawet zaśnięcie w „magicznej czapeczce” staje się mniej stresogenne i wręcz ciekawe.
Badania EEG w domu to doskonałe rozwiązanie dla:
• dzieci z padaczką,
• dzieci autystycznych,
• dzieci z zaburzeniami zachowania,
• wszystkich, którzy reagują wielkim stresem na widok lekarzy w fartuchach i warunków szpitalnych,
• dzieci niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie oraz dzieci i młodzieży sypiających nieregularnie.
Badania domowe dostosowane są do pacjenta, do jego naturalnych godzin zasypiania, snu czy drzemki dziennej. Wizytę można umówić na dowolną godzinę w ciągu dnia lub nocy np. 22.00, 23.00.
Sam zapis EEG we śnie trawa około 1 godziny. Czas na przygotowanie do badania, który normalnie trwa około 15 -20 minut, u dzieci z różnymi problemami może trwać dłużej niż samo badanie. Dziecko musi się przekonać do czepka EEG, oswoić z nim na głowie, zaspokoić ciekawość nowej osoby, czyli technika wykonującego badanie oraz poczuć się bezpiecznie, w mimo wszystko, nowej sytuacji. Obserwujemy jednak, że badania w domu udają się nawet u najtrudniejszych pacjentów.
Nasz personel wykonuje badania profesjonalnie z sercem i empatią, bez pośpiechu. Pracujemy na nowym sprzęcie firmy Mitsar. Do badań używamy wygodnych, nowoczesnych czepków.
Opisy badań EEG i wideo EEG dzieci wykonywane są przez mgr Barbarę Kuszczak-Bohl
Domowe badanie EEG dorosłych – kiedy wyjście z domu sprawia trudność
Wielu pacjentów dorosłych, którym zlecono badanie EEG nie wykonuje go z powodu niemożności wyjścia z domu. Często nie pozawala im na to stan zdrowia, problemy z poruszaniem się po udarach mózgu, niepełnosprawność ruchowa czy intelektualna a także różnego rodzaju zaburzenia lękowe towarzyszące depresji czy innym chorobom psychicznym. Dla takich pacjentów rozwiązaniem może być badanie EEG domowe.
Technik wykonujący badanie EEG przyjeżdża do domu pacjenta ze sprzętem na określoną godzinę. Czas zapisu EEG w czuwaniu trwa około 20-60 minut. Badania EEG dorosłych opisuje lek. Piotr Bogucki posiadający licencję PTNK do opisów EEG dorosłych oraz mgr Barbarę Kuszczak-Bohl posiadająca licencję PTNK do opisów EEG dzieci i dorosłych.
Dojeżdżamy do domów w całej Polsce. Badanie jest odpłatne. Do ceny standardowej badania doliczamy koszty dojazdu.
Badania domowe EEG wykonywane są również w weekendy w godzinach dziennych i wieczornych.
Umawianie badań domowych: tel.: 503-502-784
Więcej niż EEG
Na podstawie opisu EEG można wykryć duże nieprawidłowości, urazy, uszkodzenia i zmiany, takie jak: wyładowania padaczkowe, guzy mózgu, asymetrie półkulowe, zwolnienie lub przyspieszenie czynności mózgu. Może się jednak zdarzyć, że u osób z wyraźnymi objawami zaburzeń koncentracji, funkcji poznawczych czy psychicznych zapis badania EEG będzie prawidłowy. Nie oznacza to jednak, że wszystko jest w porządku. Dopiero dalsza, ilościowa analiza EEG może dostarczyć szczegółowych informacji o rodzaju i przyczynach tych dysfunkcji.
Metoda QEEG zapewnia dokładną, odtwarzalną ocenę odchylenia pojedynczego zapisu od normy. Analiza komputerowa pozwala wykryć i określić ilościowo nieprawidłową organizację mózgu, podać ilościową definicję stopnia zaawansowania choroby mózgu oraz zidentyfikować podgrupy patofizjologicznych nieprawidłowości w grupach pacjentów o podobnych objawach klinicznych. Metoda ta, zgodnie z propozycją Roya (1990), jest zaliczana do nowej dyscypliny nauki zwanej neurometryką. Z tego względu analiza sygnału EEG została nazwana analizą neuromet-ryczną. Do zagadnienia neurometryki i analizy neuro-metrycznej wrócimy jeszcze w dalszej części tego rozdziału.